Vzorník maskování

 

Česko-slovenské maskovací vzory

AČR vz.95 Les                  AČR vz.95 Poušť             ČSLA vz.60 Jehličky        SLOVENSKÉ MASKOVÁNÍ vz.97

AČR vz.95 Les - české maskování              

 

Maskovací vzory Bundeswehr, NVA, Wehrmacht

Současné oficiální maskovací vzory německé armády Bundeswehr jsou standardní Flecktarn (zavedený v roce 1990), pouštní Tropentarn (od roku 1993) a zimní Snow Tarn (Schneetarn - od roku 1963).

                   
FLECKTARN BW               TROPENTARN BW           BW SNOW TARN             Bundesgrenzschutz-BGSDIGITAL FLECKTARN 
                   
FLECKURBAN                   NVA FLÄCHEN                  NVA JEHLIČÍ                      ERBSENTARN                   WH EICHENTARN
    
WH SPLINTERTARN         WH SPLINTERNIGHT

 

Maskovací vzory US Army

Až do začátku 80. let dvacátého století převládala v US Army olivově zelená (Olive Drab) barva bojových uniforem. První pokusy s maskovacími vzory provedla námořní pěchota USMC v pacifické oblasti. Během vietnamské války některé speciální jednotky používali maskování Tiger Stripe (které se pak dočkalo řady modifikací). V roce 1981 bylo společně s novými uniformami BDU zavedeno maskování známé jako Woodland, které vydrželo až do roku 2005, kdy bylo nahrazeno novými uniformami ACU s univerzálním maskovacím digitálním vzorem UCP. Souběžně bylo používáno i pouštní maskování. Nejdříve šestibarevná varinanta (6-Col Desert) a od invaze do Kuvajtu tříbarevné provedení (3-Col Desert). Jednotky v Afgánistánu a některé speciální jednotky používají vzor MultiCam.

Speciální kapitolou jsou pak maskovací vzory námořní pěchoty, která vždy musela mít něco extra. Jednak to byl výše zmíněný vzor Tiger Stripe ve Vietnamu, v současnosti jsou to digitální maskovací vzory MARPAT (MARine PATtern). Existují dvě provedení - standardní, označované také jako Digital Woodland a pouštní provedení MARPAT Desert, známé také jako Desert Digital.

Komerční maskovací vzory

Komerční maskovací vzory předních značek jako Crye Precision (MultiCam), Tiger Stripe Products, A-Tacs, PenCott nebo Kryptek. Tyto vzory jsou často používány některými speciálními vojenskými a policejními jednotkami po celém světě. Jedná se většinou o licencované vzory, takže je často nutné počítat s vyšší cenou než u běžných vzorů.

Níže naleznete zpravidla nelicencované a neoficiální maskovací vzory různých výrobců. Často se jedná o variaci na populární maskovací vzor (např. Multicam). Za zmínku stojí např. kamufláž Urban Digital, kterou používá česká URNA.