Ruská armáda

Sovětský svaz se v podstatě zapojil do války hned v jejím počátku, dne 17. září roku 1939 překročil východní polské hranice a tlačil se směrem na západ naproti již přítomné Německé armádě. Po jedenácti dnech bojů a intenzivního bombardování kapitulovala Varšava a celá země byla prakticky v rukou Sovětů a Němců.

30. listopadu Rudá armáda podnikla invazi na území Finska. Sověti ovšem silně podcenili Finské obránce a díky uplatňované obranné taktice, Finské jednotky udrželi Sověty až do března roku 1940 a způsobili masivní ztráty svým protivníkům. Dne 13. března byla podepsána mírová smlouva, kdy Finsko podstoupilo Karélii do Sovětských rukou.

Dne 22. června 1941 byl Sovětský svaz napaden Německou armádou, která překročila hranice a zahájila bleskové tažení s cílem dobýt Moskvu. Obležen byl Leningrad, kde boje trvaly více než dva roky. Díky vyčerpání německých vojáků byl do 5. prosince postup na Moskvu zcela zastaven, a protiútok divize maršála Žukova zahnala německé linie až o 200 kilometrů zpět.

V roce 1942 útoky Wehrmachtu opět započaly. Díky relativně snadnému postupu Adolf Hitler změnil původní plán a půl armády, která se blížila ke Stalingradu, odeslal na Kavkaz. Souběžně s ofenzívou na Kavkaze pokračoval postup směrem ke Stalingradu, který byl 23. srpna obležen. Díky odhodlání Ruské armády přišla německá armáda během dvou měsíců o půlku bojových stavů, zatímco sovětům proudili přes řeku Volhu posily. Boj o město skončil 2. února roku 1943 kapitulací zdecimovaného německého vojska.

Wehrmacht v následujících měsících ztrácel území a vše vyvrcholilo 5. července 1943 v bitvě u Kurska kdy sovětská armáda zničila německé tankové zálohy a Sověti definitivně získali iniciativu. Do konce dubna 1944 se Sověti probili až k původní polské hranici z roku 1939.

22. června roku 1944 zahájili Sověti ofenzivu proti německé armádě v Bělorusku, získali východ Polska a přiblížili se k Východnímu Prusku. Na počátku srpna se armáda zastavila až na Visle, v blízkosti Varšavy.

12. ledna roku 1945 zahájili Sověti operaci, jež vedla k prolomení německé linie, osvobodili Varšavu a města v západním Polsku a postupovali na Berlín. Finální bitva o hlavní město začala 16. dubna a skončila kapitulací 2. května.

Pokud obdivujete úspěchy sovětské armády na východní frontě, pořiďte si memento z armádních přebytků tehdejší doby.

od Kč 60,-
do Kč 790,-
Akční cena
Novinka
Tip
Zavřít